Studium przypadku – wszczepienie protezy kości czaszki Codubix® CT nr 1

Violeta Senavaitienė
Przedstawiciel Matopat – Litwa

22.02.2013

1. Miejsce – Poniewież (Litwa)

 

14 lutego 2013 roku w Szpitalu Państwowym w Poniewieżu przeprowadzono operację z użyciem produktu Codubix® CT (indywidualna proteza kości czaszki).

2. Sytuacja / okoliczności

Ww wrześniu 2012 przygotowałam dla neurochirurgów prezentację o wyrobach Codubix®. Przedstawiłam wszystkie możliwości i zalety.

Niecałe dwa miesiące później zadzwoniono do mnie ze szpitala. Pojawiła się u nich pacjentka, która potrzebowała indywidualnej protezy Codubix® CT.

Pacjentce po udarze mózgu, z dużą opuchlizną mózgu usunięto większą część kości czaszki. To był jedyny sposób, aby uratować jej życie. Po przeprowadzeniu tejże operacji, pacjentka była w pełni świadoma i aktywna. Powstał jednak problem, czym i jaką metodą pokryć brakującą część czaszki.

Wyrób, który znajdował się w szpitalu nie był wystarczający przy tak dużym uszkodzeniu. Podjęto decyzję, aby przygotować indywidualną protezę.

3. Działanie do operacji

5.11.2012 pod moim kierownictwem wykonano wszystkie potrzebne zdjęcia do przygotowania komputerowej imitacji implantu i przesłano do firmy Tricomed. W firmie rozpoczął się proces tworzenia protezy.

Pierwsze zdjęcia protezy

13.12.2012 otrzymałam indywidualną protezę.

Lekarz polecił wykonać operację po świętach, tj. na przełomie stycznia i lutego.

4. Przebieg operacji

14.02.2013 odbyła się operacja, brałam w niej udział

Operację przeprowadzili dwaj lekarze:

1. G. Miliūnas – kierownik oddziału neurochirurgii

2. V. Janušonis – lekarz prowadzący pacjentkę

Operacja trwała 3,5 godziny. Samo montowanie protezy Codubix® CT trwało około 30 minut.

5. Czas po operacji

1 doba

Stan pacjentki stabilny, oznaki możliwych komplikacji niewidoczne.

Wykonano zdjęcie komputerowe – implant na swoim miejscu, krwotok niewidoczny.

3 doba

Stan pacjentki stabilny. Pacjentkę przewieziono na oddział neurochirurgii ogólnej.

8 doba

Pacjentka czuje się doskonale. Według pacjentki, głowa nie boli (bez implantu często miała silne bóle głowy), może się dobrze wyspać (bez implantu mogła spać tylko na jednej stronie i na specjalnej poduszce) przy dowolnym ułożeniu głowy.

6. Ocena lekarzy

Kierownik oddziału i lekarz prowadzący są bardzo zadowoleni z rezultatów. Przygotowana proteza sprawiła na nich ogromne wrażenie – jako produkt jakościowy, dokładny i dobrze dostosowujący się w trakcie operacji. Tak duży 10 x 14 cm ubytek kości czaszki można było odtworzyć tylko za pomocą Codubix® CT. Zastosowanie innych produktów nie pozwoliłoby na wycięcie odpowiedniej grubości i krzywizny implantu, co prowadziłoby do wielu komplikacji.

 

Zapytaj o rozwiązanie

Przepisz kod z obrazka

captcha

Zgodnie z Ustawą o wyrobach medycznych z dn. 7 kwietnia 2022 r., informujemy, że strona zawiera reklamę m. in. wyrobów, które są przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów. Klikając na poniższe pole potwierdzasz, że profesjonalnie wykorzystujesz wyroby medyczne.

Jeżeli chcesz zapoznać się z ofertą medycznych wyrobów konsumenckich, zapraszamy na stronę plastry.matopat.pl

PRZEKIERUJ MNIE NA STRONĘ DLA KONSUMENTÓW