Etapy zakładania opatrunku gipsowego

Wydaje się, że założenie gipsu jest sprawą prostą. Ale to pozory. Nieumiejętne jego zastosowanie może doprowadzić do wielu powikłań, np. miejscowej maceracji i uszkodzenia skóry, ucisku naczyń krwionośnych, a w efekcie nawet martwicy. Dlatego trzeba zrobić wszystko, aby zabezpieczyć skórę i wypustki kostne pod gipsem przed uszkodzeniem i zapewnić komfort pacjentowi np. przed swędzeniem. Prawidłowo założony gips ma ogromny wpływ na uwolnienie pacjenta od bólu, a poza tym usztywnienie pozwala korzystać z kończyny mimo urazu.

Przygotuj kąpiel wodną o temperaturze 20-22oC. Przestrzegaj zalecanej temperatury wody! Zimniejsza woda powoduje wydłużenie, a cieplejsza skrócenie czasu modelowania i wiązania oraz zwiększa ilość ciepła wydzielanego przez opaskę w trakcie wiązania. Absolutnie niedopuszczalne jest użycie wody o temperaturze powyżej 25oC.
Załóż rękawiczki.
Odetnij odpowiednią długość rękawa. Powinien być trochę dłuższy niż opatrywana cześć ciała. W przypadku opatrunku na rękę wytnij otwór na kciuk. Załóż pacjentowi rękaw, który zabezpieczy skórę przed maceracją i otarciami wypustków kostnych.
Na rękaw załóż podkład podgipsowy. Powinien być nałożony dosyć gęsto i tak aby nie powstawały zagięcia. Podkład chroni skórę pacjenta przed temperaturą i uciskiem ze strony opaski oraz zmniejsza ryzyko powstania otarć.
Oderwij końcówkę podkładu i przygładź. Nierówne końcówki bardzo dobrze sczepiają się mocując opatrunek bez użycia jakichkolwiek przylepców.
Podwiń końcówki rękawa. Stanowi to zabezpieczenie skóry przed uszkodzeniem przez brzegi gipsu.
Wyjmij opaskę gipsową z opakowania i zanurz w wodzie pod kątem 45o do poziomu wody. Czas zanurzenia nie powinien przekraczać 5 sekund. Jeśli będziesz używać więcej opasek zamaczaj je pojedynczo!
Pod koniec moczenia ściśnij lekko opaskę w wodzie. Krótki czas zanurzenia ma wpływ na twardość i jakość gotowego opatrunku. Niedopuszczalne jest pozostawienie opaski w wodzie!
Po wyjęciu z kąpieli odciśnij nadmiar wody.
Załóż opaskę ruchem okrężnym, nakładając kolejną warstwę na 1/3 wysokości poprzedniej warstwy. Jeśli jest potrzeba zamocz i załóż kolejną opaskę/i, aby stworzyć odpowiednio sztywny opatrunek.
Wymodeluj opatrunek, mając na uwadze czas modelowania odpowiedniego dla użytej opaski.
Po założeniu opatrunku zapewnij pełną cyrkulację powietrza przez około 20-25 minut.

Materiały do pobrania

Pobierz pdf

Zapytaj o ten wyrób

Zadajte kód z obrázku

captcha

Zgodnie z Ustawą o wyrobach medycznych z dn. 7 kwietnia 2022 r., informujemy, że strona zawiera reklamę m. in. wyrobów, które są przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów. Klikając na poniższe pole potwierdzasz, że profesjonalnie wykorzystujesz wyroby medyczne.

Jeżeli chcesz zapoznać się z ofertą medycznych wyrobów konsumenckich, zapraszamy na stronę plastry.matopat.pl

PRZEKIERUJ MNIE NA STRONĘ DLA KONSUMENTÓW